ZUS przegrał w Trybunale Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich (ETS), z siedzibą w Luksemburgu

Autor: Paweł Lechowski 3/8/2011 6:56:00 PM Ilość odsłon: 15015 Kategoria: Sprawy sądowe

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamierza w tym roku wydać ponad 200 mln zl na poprawę swojego wizerunku. Zanim to jednak uczyni i poprawi swój medialny wizerunek kolejny raz wychodzi na jaw przerażająca prawda o tej instytucji. Miało być pięknie i dobrze: ludzie zatrudnieni w ZUSie to  urzędnicy ze wszech miar kompetentni i  zatroskani o byt obywateli.

 Wyszło tak jak zwykle: ZUS to zorganizowana grupa żerująca na niewiedzy starszych ludzi w celu pozbawienia ich należnych im emerytur. Mechanizm przekrętu jest prosty: ZUS tak interpretuje przepisy polskie i unijne, żeby oszwabić ludzi. Kolejny przykład to sprawa ustalania wysokości  emerytury z pominięciem okresu  pracy za granicą.    
 
Pani Stanisława Tomaszewska nie bała się podjąć walki z potężnym ZUS-em. W jej to imieniu Sąd Najwyższy  zadał ETS-owi pytanie:
 
Czy art. 45 ust. 1 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z dnia 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (Dz.U. L 149, str. 2) w związku z art. 15 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Rady (EWG) nr 574/72 z dnia 21 marca 1972 r. w sprawie wykonywania rozporządzenia (EWG) nr 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (Dz.U. L 74, str. 1) należy interpretować w taki sposób, że właściwa instytucja państwa członkowskiego jest zobowiązana –stwierdzając niespełnienie przez pracownika warunku posiadania okresu ubezpieczenia ukończonego w tym państwie w wymiarze wystarczającym do nabycia prawa do emerytury zgodnie z jego ustawodawstwem — uwzględnić okres ubezpieczenia ukończony w innym państwie członkowskim, w ten sposób, że powinna obliczyć ponownie okres ubezpieczenia, od którego zależy nabycie prawa, stosując regułę wynikającą z prawa krajowego i traktując okres ukończony w innym państwie tak jak okres ukończony w tym państwie, czy dodać okres ukończony w innym państwie członkowskim do okresu krajowego, uprzednio obliczonego na podstawie przedmiotowej reguły?
 
Odpowiedź Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ujawniła prawdę: ZUS świadomie krzywdził ludzi. Obliczał im emerytury niezgodnie z unijnym prawem.
 
Wszyscy ci, którzy pracowali za granicą i aktualnie pobierają od ZUS świadczenia emerytalne powinni złożyć w ZUSie wniosek o przeliczenie świadczenia z uwzględnieniem wyroku ETS nr   C-440/09 z dnia 3 marca 2011 r.  

Do sprawy niezgodnych z prawem praktyk ZUS będziemy wracać.

 

Aktualności

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zaproszenie do Sądu (odsłon: 346912)

 Ilość odsłon:7916083