Co się zdarzy w ubezpieczeniach społecznych w 2010 r. ?

Autor: Paweł Lechowski Data dodania: 23 grudnia 2009 20:46 Kategoria: Portal


   Przekierowanie składek z OFE do ZUS, ogołocenie Funduszu Rezerwy Demograficznej, podwyższenie wieku emerytalnego kobiet, zabranie przywilejów emerytalnych różnym grupom społecznym, zniesienie progu dochodowego (30-krotność średniej krajowej), po przekroczeniu którego nie trzeba już w danym roku odprowadzać składek na ZUS oraz  zniesienie przywilejów dla przedsiębiorców  i wprowadzenie takiej samej dla wszystkich zasady - by wysokość płaconych przez nich składek na ZUS zależała od wielkości ich miesięcznego dochodu. Obecnie dotyczy to tylko pracujących na etacie, przedsiębiorcy płacą składki uzależnione od średniej krajowej, nawet jeśli zarabiają znacznie więcej.                                                             

Polska jest zieloną wyspą

Autor: Paweł Lechowski Data dodania: 21 grudnia 2009 09:04 Kategoria: Portal

W porannym programie TVP-INFO minister finansów Jacek Rostowski ujawnił, że mamy silne finanse. Na emeryturach pomostowych  rząd zaoszczędził 540 mld. zł, a na różnych  pakietach kilkanaście miliardów. Ogólnie jest dobrze. Polska jest zieloną wyspą. mamy solidne finanse publiczne, które dalej będziemy umacniać żeby były solidniejsze. Co w tłumaczeniu na język zrozumiały dla emerytów oznacza, że  muszą sie przygotować na to, że rząd dalej będzie na nich  oszczędzał. Z przyjętego w piątek budżetu wynika, że   dopłaty do ZUS-u w przyszłym roku  wyniosą 64 mld, do KRUS-u 16 mld. 

ZUS każe pracować pacjentom na chemioterapii

Autor: Paweł Lechowski Data dodania: 26 października 2009 18:26 Kategoria: Portal

Wszyscy orzecznicy są uzdrowicielami tak mówi pani Łucja, która 7 krotnie stawała przed różnymi komisjami lekarskimi. Orzecznicy za każdym razem  wykluczali u niej pracę fizyczną ale twierdzili, że może podjąć każdą inną. Takie orzeczenie brzmiało jak wyrok bo w sytuacji, gdy może podjąć każdą inną, renta się nie należy. Pani Łucja ma wykształcenie podstawowe, jest po operacyjnej przepuklinie, postępującym nowotworze co niemal uniemożliwia znalezienie jakiegokolwiek zatrudnienia. Jednak ZUS jest nieubłagany. Lekarze orzecznicy to uzdrowiciele, tyle że prosto od nich ludzie ponownie wracają do szpitali.  Pani Łucja ma przepisaną chemioterapię. Przyjmuje się, że pacjenci w trakcie chemioterapii nie chodzą do pracy bo występują u nich tzw. zaburzenia ostre polegające na nudnościach, wymiotach lub zaburzeniach czucia. Dla lekarzy uzdrowicieli nie jest to przeszkodą w podejściu pracy przez chorego, O jaką pracę im chodzi tego już nie mówią. 

ZUS-owi nie starcza

Autor: Paweł Lechowski Data dodania: 1 października 2009 10:00 Kategoria: Portal

 
 
 
 
ZUS to dysponent gigantycznych pieniędzy równych połowie budżetu państwa. Jednoczesnie ZUS kombinuje na ubezpieczeniach. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, chcąc zaoszczędzić około miliona złotych, sugeruje lekarzom, aby kobietom, które mają bliski termin porodu, nie wystawiali zwolnień lekarskich, lecz wysyłali je na urlopy macierzyńskie  - pisze "Nasz Dziennik". Równoczesnie Właściciele małych firm będą musieli wpłacać do ZUS składki chorobowe,  jeśli podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Propozycja objęcia ich obowiązkowym ubezpieczeniem jest zawarta w poselskim projekcie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który trafił już do Sejmu i został skierowany do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
 

ANEKSEM na prezesa ZUS !

Autor: Paweł Lechowski Data dodania: 14 września 2009 13:15 Kategoria: Portal

 

Właśnie trwa dyskusja wśród  prawników i konstytucjonalistów czy  premier  mógł  powołać kogoś  do pełnienia obowiązków prezesa ZUS.   Jest to dla ubezpieczonych bardzo ważna sprawa, bo mogłoby się okazać, że pisma podpisywane przez takiego p.o. prezesa są nieważne.   Powierzenie pełnienia obowiązków prezesa ZUS może nastąpić, gdy przepisy do tego upoważniają – wskazuje prof. Walerian Sanetra, prezes Sądu Najwyższego – pisze „Gazeta Prawna”. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych daje tylko możliwość powoływania prezesa ZUS po rozstrzygnięciu konkursu, a żaden przepis nie przewiduje powoływania p.o. prezesa. Wychodzi na to, że dzisiaj  nie ma  prawnej możliwości powołania p.o. prezesa ZUS. .Dlatego, jego zdaniem, w ustawie powinien być wskazany tryb czasowego powierzania obowiązków prezesa na wypadek np. jego śmierci lub zatrzymania. Co zatem robić ? – Moim zdaniem trzeba skorzystać z instytucji  ANEKSU, który doraźnie służy ZUS-owi do wprowadzania korzystnych dla siebie  zmian.  Zakład Ubezpieczeń Społecznych często poprawia podpisane i opieczętowane  protokoły kontroli ubezpieczonych. Chociaż w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych jest sporo napisane na temat  kontroli ZUS-u  to   o aneksach do protokołu  nic tam nie ma. ZUS  twórczo interpretując ustawę w dowolnym dla  siebie czasie  „koryguje” zapisy protokołów kontroli   używając do tego aneksów.   Dlatego proponuję  powołać prezesa ZUS aneksem do poprzedniego powołania:  „Że z takich lub innych przyczyn Prezes Rady Ministrów zmienia nazwisko osoby powołanej: był X   jest Y i od ( też zmienia  na   7 września 2009)  będzie prezesem  ZUS”.  
«Wstecz 16 17 18 19 20 21 22 Dalej» 

 Ilość odsłon:7901015