Krzysztof Rybiński kontra rząd RP

Autor: Paweł Lechowski Data dodania: 14 marca 2011 14:38 Kategoria: Krach systemu ubezpieczeń

Rząd  okłamuje  społeczeństwo i kradnie jego pieniądze  
W sprawie OFE  rząd okłamuje ludzi i robi  im pranie mózgu.  W ciągu trzech lat rządów Tuska  dziura budżetowa  wzrosła do 120 mld zł. Wystarczy  zapytać: gdzie są obiecane oszczędności w administracji państwowej?  W zamian mamy 20 procentowy wzrost zatrudnienia urzędników  w ciągu ostatnich trzech  lat. Tusk  dba o swoich  Mirków i potrzeba mu  kasy.  Podwyżki podatków i zmniejszenie emerytur to koło ratunkowe dla budżetu.  Ale i tak w perspektywie 3-4 lat zabraknie rządowi  pieniędzy. Klasa polityczna jest zdegenerowana i niezdolna do działania dla dobra Polski. Powtarza się sytuacja z końca XVIII w.  Tusk przyjmuje  narzucony nam przez Rosjan status PRL-u. Troche to dziwne, bo Tusk jest historykiem i powinien pamiętać co powiedział na Kongresie Wiedeńskim car Aleksander I: "Co nasze to nasze, a o waszym możemy dyskutować". 

Nie bądź głupi złóż wniosek o przeliczenie emerytury!

Autor: Paweł Lechowski Data dodania: 8 marca 2011 19:26 Kategoria: Walka z ZUS-em

Wszyscy ci, którzy pracowali za granicą i aktualnie pobierają od ZUS świadczenia emerytalne powinni złożyć w ZUSie wniosek o przeliczenie świadczenia z uwzględnieniem wyroku ETS nr   C-440/09 z dnia 3 marca 2011 r.  

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamierza w tym roku wydać ponad 200 mln zl na poprawę swojego wizerunku. Zanim to jednak uczyni i poprawi swój medialny wizerunek kolejny raz wychodzi na jaw przerażająca prawda o tej instytucji. Miało być pięknie i dobrze: ludzie zatrudnieni w ZUSie to  urzędnicy ze wszech miar kompetentni i  zatroskani o byt obywateli.

Nieefektywność OEE na tle ZUS

Autor: Paweł Lechowski Data dodania: 25 lutego 2011 17:55 Kategoria: Felieton redakcyjny

 Państwo polskie powstało w X w, kiedy to pierwszy polski władca Mieszko I  przyjął chrzest. Nie było jeszcze wtedy narodu, a tożsamość lokalnych  grup rodowych obejmowała tylko taki obszar, jaki można było objąć wzrokiem stając na murach grodziszcza. Mieszko I był geniuszem politycznym – stworzył państwo, które przetrwało do 1795 r.  W ciągu z górą 800 lat swego istnienia Polska przeżywała różne koleje losów. Była rządzona przez różne dynastie królów. Byli władcy politycznie uzdolnieni – tacy jak Kazimierz Wielki, Zygmunt August, Stefan Batory,  ale byli też nieudani  władcy, tacy jak Jan Kazimierz,   którzy sprowadzili na  Rzeczpospolitą  klęski wojen, a ich nieudolne rządy przyczyniły się do rozbiorów Polski. W XX w Polska dwukrotnie odzyskiwała suwerenność, ale za każdym razem  nowe  jej władze nie potrafiły unieść ciężaru  odpowiedzialności.  Trzeba to wyraźnie powiedzieć, że  II i III Rzeczpospolita  nie dorównała pod względem jakości rządzenia Polsce Piastów. Napierw półkownicy zapatrzeni w Piłsudskiego stawiali na Zachód , potem przyszli  komuniści sterowani przez Moskwę.   Teraz  znowu mamy do czynienia z  władcami Polski, którzy postanowili zadłużyć kraj kosztem następnych pokoleń. Jest to prawdziwe nieszczęście dla narodu, którego liczebność stale się zmniejsza, a władza stale rośnie. W ciągu ostatnich 5 lat liczba etatów w administracji publicznej wzrosła o 100 tys., czyli tyle co polska armia, która z resztą na armię nie wygląda i kraju obronić nie zdoła.   Władza, która 12 lat temu umówiła się z obywatelami, że pozostawi pieniądze na emerytury w rękach ludzi, teraz  cofa nas do czasów    propagandy socjalistycznej, mówiąc, że ZUS jest niczym bank i że nie ma różnicy między ZUS-em a OFE, albo wręcz, że ZUS jest lepszy, bo państwowy, a OFE są gorsze, bo prywatne i zależą od rynków kapitałowych. W tym stanie rzeczy prowadzenie dyskursu o  nieefektywności OEE na tle ZUS jest parawanem dla spodlenia prawa i moralności. Zaś spodlające się  prawo i moralność prowadzą do spodlenia demokratycznego systemu rządzenia społeczeństwem. Na przykładzie OFE widać jak rządzący nami nie dotrzymują umów i składanych obietnic.  Reforma OFE, będzie robiona kosztem tych osób i grup, które są za słabe by walczyć o swoje interesy. W czasach Piastów, żeby rządzić, trzeba było oprócz tego żeby się dobrze urodzić, nabyć sporych kompetencji we władaniu mieczem. Dzisiaj wystarczy dobry pijar. Rządy Tuska  prowadzą do zniszczenia podstaw bytu państwowego, tworząc prawa niezgodne z rzeczywistością, będące obrazą dla rozumu ludzkiego i stanowiące zagrożenia dla życia przyszłych pokoleń. Nie masz tu dobra wspólnego a jeno  kolesiostwo i łajdactwo dla popularności wyborczej robione.
   

Jak żądać udostępniania akt sprawy w ZUSie ?

Autor: Paweł Lechowski Data dodania: 17 lutego 2011 22:26 Kategoria: Walka z ZUS-em

Udostępnianie akt sprawy w ZUSie  -  fotografia  czy  kserokopia, a jeśli ksero to tanie (zwykłe)  czy drogie (uwierzytelnione) ?

   Po przeczytaniu tego tekstu  będziesz  wiedział, że odpis z akt sprawy to zwykła kserokopia,  którą można otrzymać za niewielką  odpłatnością. Nie dasz sobie wcisnąć uwierzytelnionego odpisu, który jest kilkakrotnie droższy. Zawsze będziesz mógł zrobić fotografie. W przypadku jakichkolwiek utrudnień składaj pisemne zażalenia.
  
  Postępowania w sprawach ubezpieczeniowych są powadzone w oparciu o kodeks postępowania administracyjnego (kpa). W  postępowaniu administracyjnym prawo strony do przeglądania akt jest w zasadzie nieograniczone poza tym, że przysługuje ono stronie. Jak bowiem stanowi art. 73 § 1 kpa organ administracji publicznej w każdym stadium postępowania obowiązany jest umożliwić stronie przeglądanie akt sprawy oraz sporządzanie z nich notatek i odpisów. Strona może żądać uwierzytelnienia sporządzonych przez siebie odpisów z akt sprawy lub wydania jej z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów, o ile jest to uzasadnione ważnym interesem strony (art. 73 § 2 kpa). Z treści tego przepisu wyraźnie wynika prawo domagania się spełnienia przez właściwy organ administracji obowiązków określonych w art. 73 § 1 i § 2 kpa. Żądania strony określone w tym przepisie składają się na prawo strony wglądu do akt, szerzej - prawo strony do udostępnienia jej akt sprawy. Strona może korzystać z przewidzianych w art. 73 kpa uprawnień albo osobiście, albo przez pełnomocnika. Akta powinny być udostępniane stronie w siedzibie urzędu organu prowadzącego postępowanie albo organu działającego w trybie pomocy prawnej (art. 52 Kpa) w obecności pracownika organu.
Zdarza się, że organ poinformował wnioskodawcę o terminach i godzinach zrealizowania uprawnień strony określonych w art. 73 § 1 kpa twierdząc jednocześnie, że przepisy nie przewidują obowiązku udostępnienia stronie urządzeń biurowych będących na wyposażeniu urzędu ani też wykonania kserokopii przez pracownika urzędu, czy też wydania akt celem wykonania kserokopii poza urzędem.
 W stanowisku prawnym Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrażonym w postanowieniu z dnia 19 stycznia 2010 r. sygn. akt II OSK 2043/09. Sąd podkreślił, że żądanie umożliwienia stronie przeglądania akt sprawy i sporządzania z nich notatek i odpisów (art. 73 § 1 kpa) może być załatwione albo poprzez czynność materialno-techniczną w postaci udostępnienia stronie akt i umożliwienia jej sporządzenia odpisów, albo poprzez wydanie postanowienia o odmowie udostępnienia akt z art. 74 § 2 kpa.  W uzasadnieniu tego postanowienia Naczelny Sąd Administracyjny jednoznacznie stwierdził, że zgodnie z art. 73  § 1 i 2 kpa w każdym stadium postępowania organ administracji publicznej jest obowiązany umożliwić stronie przeglądanie akt sprawy oraz sporządzanie z nich notatek i odpisów, przy czym strona może żądać uwierzytelnienia sporządzonych przez siebie odpisów lub wydania jej z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów, o ile jest to uzasadnione ważnym interesem strony. Ta regulacja ma za zadanie zapewnić rzeczywiste funkcjonowanie zasady jawności postępowania wobec strony, a na tej zasadzie opiera się konstrukcja zasady czynnego udziału strony, co z kolei służy realizacji zasad prawdy obiektywnej i pogłębiania zaufania obywateli do organów państwa. Sporządzenie kopii pisma z akt sprawy za pomocą kserokopiarki w ocenie NSA wyrażonej w powyższym postanowieniu niewątpliwie zaliczyć należy do pojęcia udostępniania akt sprawy (art. 73 § 1 kpa), gdyż przepis ten nie stwarza żadnych ograniczeń w wykonywaniu odpisów z akt sprawy. Brak jest więc podstaw do odmowy sporządzenia tychże pism za pomocą kserokopiarki jak i innych nowoczesnych urządzeń służących do powielania i gromadzenia materiałów oraz informacji. W tym miejscu NSA przywołał przykłady dotychczasowego orzecznictwa, a więc wyrok NSA z dnia 29 marca 2001 r. sygn. akt II SA 2580/00, LEX nr 6359 a także wyrok NSA Ośrodek Zamiejscowy w Gdańsku z dnia 8 kwietnia 1998 r. sygn. akt I SA/Gd 1657/97 LEX nr 35920. W wyrokach tych wskazano, iż skoro strona ma prawo sporządzać notatki lub odpisy z wszelkich pism znajdujących się w aktach spray, to tym samym brak jest podstaw prawnych do odmowy sporządzenia kopii tychże pism za pomocą kserokopiarki, z tym, iż powstaje kwestia ustalenia odpłatności za skorzystanie z przedmiotowego urządzenia. Organ ma swobodę przy tworzeniu warunków sporządzania kserokopii, natomiast odmowa ich wydania narusza art. 73 § 1 kpa. Kwestia techniki sporządzania kserokopii i jego kosztów wymaga organizacyjnego rozwiązania przez organ, co jednak nie należy do istoty obowiązku organu wyrażonego w ww. przepisie zaś konieczność podjęcia działań organizacyjnych przez organ nie zwalnia go z przedmiotowego obowiązku.
    W toczących się postępowaniach Zakład Ubezpieczenia Społecznego nie może zabronić robienia fotografii ani odmówić sporządzenia zwykłych kserokopii za  niewielką odpłatnością.  

«Wstecz 19 20 21 22 23 24 25 Dalej» 

 Ilość odsłon:7897545