Co i kiedy można wygrać od ZUS-u

Autor: Paweł Lechowski 6/16/2009 11:30:00 PM Ilość odsłon: 13015 Kategoria: Wnioski do ZUS

 

 W Polsce toczy się rocznie prawie 200 tys. spraw przeciwko ZUS-owi.
W 2006 r. było to 172 tys. spraw w sądach pracy i ubezpieczeń społecznych.
Zapadają liczne korzystne wyroki dla ubezpieczonych.
 
Kiedy ZUS odpowiada za swoje błędy?
 
Wtedy kiedy sąd przyzna ci racje w dochodzeniu prawa do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, renty rodzinnej, dodatku pielęgnacyjnego, dodatku do renty rodzinnej dla sieroty zupełnej oraz zasiłku pogrzebowego.
 
Co można wygrać od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych?
  
1) Odsetki
 
Prawo do odsetek. W myśl wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 września 2007 r. wydał wyrok (sygnatura akt P 11/07), Jeśli proces w sprawach z ZUS wykaże winę ZUS w zakresie odmowy przyznania lub wypłaty świadczenia, osoba starająca się o przyznanie tego świadczenia ma prawo do odsetek za opóźnienie (za czas toczącego się
procesu sadowego) w przyznaniu świadczenia.
 
2) Odszkodowanie
 
 Nie każdy wie, że można również wystąpić do sądu o odszkodowanie. W tym celu należy pozwać ZUS (a nie Skarb Państwa). Jest to proces cywilny, który toczy się przed sądem cywilnym. Zadośćuczynienie pieniężne jest w prawie polskim jednym z dwóch sposobów wyrównania szkody niemajątkowej (drugim jest zasądzenie odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany przez poszkodowanego cel społeczny). Przepisy prawne szczegółowo regulują, w jakich przypadkach zadośćuczynienie może być przyznane. Podstawowymi przepisami w tym zakresie są art. 445 i 448 kodeksu cywilnego. Na podstawie art. 445 k.c. zadośćuczynienia można domagać się w razie uszkodzenia ciała, wywołania rozstroju zdrowia, pozbawienia wolności oraz w wypadku skłonienia za pomocą podstępu, gwałtu lub nadużycia stosunku zależności do poddania się czynowi nierządnemu. Z kolei art. 448 k.c. pozwala dochodzić zadośćuczynienia za naruszenie każdego dobra osobistego. 3 sierpnia 2008 r. weszły w życie zmiany w kodeksie cywilnym, pozwalające na przyznanie zadośćuczynienia za doznaną krzywdę również rodzinie poszkodowanego, który zmarł w wyniku uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia.
 
 

 


 Ilość odsłon:8246284