Nie bądź głupi złóż wniosek o przeliczenie emerytury!

Autor: Paweł Lechowski Data dodania: 8 marca 2011 19:26 Kategoria: Walka z ZUS-em

Wszyscy ci, którzy pracowali za granicą i aktualnie pobierają od ZUS świadczenia emerytalne powinni złożyć w ZUSie wniosek o przeliczenie świadczenia z uwzględnieniem wyroku ETS nr   C-440/09 z dnia 3 marca 2011 r.  

Jak żądać udostępniania akt sprawy w ZUSie ?

Autor: Paweł Lechowski Data dodania: 17 lutego 2011 22:26 Kategoria: Walka z ZUS-em

Udostępnianie akt sprawy w ZUSie  -  fotografia  czy  kserokopia, a jeśli ksero to tanie (zwykłe)  czy drogie (uwierzytelnione) ?

   Po przeczytaniu tego tekstu  będziesz  wiedział, że odpis z akt sprawy to zwykła kserokopia,  którą można otrzymać za niewielką  odpłatnością. Nie dasz sobie wcisnąć uwierzytelnionego odpisu, który jest kilkakrotnie droższy. Zawsze będziesz mógł zrobić fotografie. W przypadku jakichkolwiek utrudnień składaj pisemne zażalenia.
  
  Postępowania w sprawach ubezpieczeniowych są powadzone w oparciu o kodeks postępowania administracyjnego (kpa). W  postępowaniu administracyjnym prawo strony do przeglądania akt jest w zasadzie nieograniczone poza tym, że przysługuje ono stronie. Jak bowiem stanowi art. 73 § 1 kpa organ administracji publicznej w każdym stadium postępowania obowiązany jest umożliwić stronie przeglądanie akt sprawy oraz sporządzanie z nich notatek i odpisów. Strona może żądać uwierzytelnienia sporządzonych przez siebie odpisów z akt sprawy lub wydania jej z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów, o ile jest to uzasadnione ważnym interesem strony (art. 73 § 2 kpa). Z treści tego przepisu wyraźnie wynika prawo domagania się spełnienia przez właściwy organ administracji obowiązków określonych w art. 73 § 1 i § 2 kpa. Żądania strony określone w tym przepisie składają się na prawo strony wglądu do akt, szerzej - prawo strony do udostępnienia jej akt sprawy. Strona może korzystać z przewidzianych w art. 73 kpa uprawnień albo osobiście, albo przez pełnomocnika. Akta powinny być udostępniane stronie w siedzibie urzędu organu prowadzącego postępowanie albo organu działającego w trybie pomocy prawnej (art. 52 Kpa) w obecności pracownika organu.
Zdarza się, że organ poinformował wnioskodawcę o terminach i godzinach zrealizowania uprawnień strony określonych w art. 73 § 1 kpa twierdząc jednocześnie, że przepisy nie przewidują obowiązku udostępnienia stronie urządzeń biurowych będących na wyposażeniu urzędu ani też wykonania kserokopii przez pracownika urzędu, czy też wydania akt celem wykonania kserokopii poza urzędem.
 W stanowisku prawnym Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrażonym w postanowieniu z dnia 19 stycznia 2010 r. sygn. akt II OSK 2043/09. Sąd podkreślił, że żądanie umożliwienia stronie przeglądania akt sprawy i sporządzania z nich notatek i odpisów (art. 73 § 1 kpa) może być załatwione albo poprzez czynność materialno-techniczną w postaci udostępnienia stronie akt i umożliwienia jej sporządzenia odpisów, albo poprzez wydanie postanowienia o odmowie udostępnienia akt z art. 74 § 2 kpa.  W uzasadnieniu tego postanowienia Naczelny Sąd Administracyjny jednoznacznie stwierdził, że zgodnie z art. 73  § 1 i 2 kpa w każdym stadium postępowania organ administracji publicznej jest obowiązany umożliwić stronie przeglądanie akt sprawy oraz sporządzanie z nich notatek i odpisów, przy czym strona może żądać uwierzytelnienia sporządzonych przez siebie odpisów lub wydania jej z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów, o ile jest to uzasadnione ważnym interesem strony. Ta regulacja ma za zadanie zapewnić rzeczywiste funkcjonowanie zasady jawności postępowania wobec strony, a na tej zasadzie opiera się konstrukcja zasady czynnego udziału strony, co z kolei służy realizacji zasad prawdy obiektywnej i pogłębiania zaufania obywateli do organów państwa. Sporządzenie kopii pisma z akt sprawy za pomocą kserokopiarki w ocenie NSA wyrażonej w powyższym postanowieniu niewątpliwie zaliczyć należy do pojęcia udostępniania akt sprawy (art. 73 § 1 kpa), gdyż przepis ten nie stwarza żadnych ograniczeń w wykonywaniu odpisów z akt sprawy. Brak jest więc podstaw do odmowy sporządzenia tychże pism za pomocą kserokopiarki jak i innych nowoczesnych urządzeń służących do powielania i gromadzenia materiałów oraz informacji. W tym miejscu NSA przywołał przykłady dotychczasowego orzecznictwa, a więc wyrok NSA z dnia 29 marca 2001 r. sygn. akt II SA 2580/00, LEX nr 6359 a także wyrok NSA Ośrodek Zamiejscowy w Gdańsku z dnia 8 kwietnia 1998 r. sygn. akt I SA/Gd 1657/97 LEX nr 35920. W wyrokach tych wskazano, iż skoro strona ma prawo sporządzać notatki lub odpisy z wszelkich pism znajdujących się w aktach spray, to tym samym brak jest podstaw prawnych do odmowy sporządzenia kopii tychże pism za pomocą kserokopiarki, z tym, iż powstaje kwestia ustalenia odpłatności za skorzystanie z przedmiotowego urządzenia. Organ ma swobodę przy tworzeniu warunków sporządzania kserokopii, natomiast odmowa ich wydania narusza art. 73 § 1 kpa. Kwestia techniki sporządzania kserokopii i jego kosztów wymaga organizacyjnego rozwiązania przez organ, co jednak nie należy do istoty obowiązku organu wyrażonego w ww. przepisie zaś konieczność podjęcia działań organizacyjnych przez organ nie zwalnia go z przedmiotowego obowiązku.
    W toczących się postępowaniach Zakład Ubezpieczenia Społecznego nie może zabronić robienia fotografii ani odmówić sporządzenia zwykłych kserokopii za  niewielką odpłatnością.  

Uwaga! ZUS przed świętami szuka pieniędzy u ludzi

Autor: Paweł Lechowski Data dodania: 2 grudnia 2010 20:41 Kategoria: Walka z ZUS-em

Grupami społecznymi zagrożonymi przez ZUS  są: inwalidzi, kobiety w ciąży, przedsiębiorcy.
 

Grupa renciści.  Uwaga ZUS odbiera renty ciężko chorym!
W ciągu ostatnich lat ZUS lawinowo odbiera chorym świadczenia rentowe. - Szukając oszczędności niczym cudowny uzdrowiciel uznaje ich zdolność do pracy Przykładem jest Pan Stanisław Grzybowski z Chrzanowa. Człowiek po dwóch zawałach serca, który kilka lat temu przeszedł operację przepukliny, nie pracujący  od przeszło piętnastu lat. ZUS odebrał mu rentę, jedyne źródło utrzymania. Recepta na ZUS: odwołania od decyzji lekarza orzecznika do orzeczeń komisji lekarskich ZUS, a potem do sądu. O zwycięstwie decydować będzie zebrana dokumentacja medyczna.  

Czy państwo pomoże wygrać z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych ?

Autor: Paweł Lechowski Data dodania: 30 września 2010 23:38 Kategoria: Walka z ZUS-em

 Gołym okiem widać, że od 1999 r. następuje proces wzmocnienia władzy ZUS-u. Ubezpieczenia społeczne  stanowią podstawowy instrument polityki socjalnej państwa. Według definicji:  Państwo jest przymusową organizacją, wyposażoną w atrybuty władzy zwierzchniej po to, by ochraniać przed zagrożeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi ład, zapewniający zasiedlającej jego terytorium społeczności, składającej się ze współzależnych grup o zróżnicowanych interesach, warunki egzystencji korzystne odpowiednio do siły ich ekonomicznej pozycji i politycznych wpływów. Zatem państwo jest powołane do zapewnienia warunków egzystencji grup społecznych o zróżnicowanych interesach. Państwo stworzyło ZUS jako swoje narzędzie, a to narzędzie przejmuje kontrolę na państwem. Kolejne grupy społeczne popadają w konflikt z ZUS-em. Przypomnijmy najpierw były to kobiety, które prowadziły własny biznes i urodziły dziecko. W latach 1999- 2006   urzędnicy ZUS-u wprowadzili w błąd 60 000 kobiet co do   tego, że nie musza płacić składek ubezpieczeniowych.  Kobietom pospieszył na pomoc sejm, który  marcu 2009 r. przyjął specustawę. W tym przypadku państwo  przywróciło swoją kontrolę nad ZUS-em. Teraz mamy do czynienia z równie liczną grupą przedsiębiorców , którzy w latach 1999-2008 zgłaszali do ZUS zawieszenie działalności gospodarczej Urzędnicy ZUS okłamywali ludzi, mówiąc, że zawieszenie płacenia składek jest możliwe przy sezonowej działalności, albo z przyczyn osobistych.  Faktem jest,  że  państwo dopiero w 2008 r.  naprawiło ewidentny błąd  w systemie prawa  o działalności gospodarczej. Teraz ludzie poszkodowani przez  ZUS liczą na to, że państwo uzna, iż nastąpiło naruszenie zasady zaufania obywatela do władzy publicznej.  Czy tak się stanie ? Nasze państwo  jest słabe i zdominowane przez  ZUS. Ludzie muszą się łączyć żeby wygrać, a walka z ZUS-em to nie jest jakaś heca

O gminie, która się ZUS-owi nie kłaniała

Autor: Paweł Lechowski Data dodania: 24 czerwca 2010 12:10 Kategoria: Walka z ZUS-em

Mija 7 lat od wybuchu "afery" z ZUS-em  w gminie Brzozie na pojerzerzu Brodnickim. Przypomnijmy: była to pierwsza gmina w Polsce, która nie odprowadzała do  ZUS-u składek, bo z tych pieniędzy finansowała szkoły, drogi i całą infrastrukturę. Dzisiaj gmina wdraża program naprawczy. Jako najbiedniejsza gmina  pozyskuje najwięcej środków unijnych i ma się całkiem nieźle. Okazuje się, że z perspektywy 10 lat , to co się w tedy stało - niepłacenie składek ZUS -   było najlepszą   możliwą decyzją. Wybudowane 10 lat temu dwie szkoły  przyniosły gminie  sukces edukacyjny i cywilizacyjny.  

«Wstecz 1 2 3 4 5 Dalej» 

 Ilość odsłon:8010165