Prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego jest prawem podmiotowym, co oznacza, że w razie zajścia sytuacji chronionej ubezpieczony, który spełnia wymagane warunki, może żądać wypłaty świadczenia lub przeliczenia wypłacanego świadczenia a instytucja ubezpieczeniowa jest zobowiązana mu to świadczenia wypłacić lub przeliczyć świadczenie wypłacane bez względu na jego sytuację finansową. Realizacja prawa do przeliczenia emerytury następuje dopiero na wniosek ubezpieczonego.
Przedstawiamy 3 wnioski służące do przeliczenia emerytury w 2010 r.
Wniosek o przeliczenie emerytury wariant okresy zerowe
Dotyczy sytuacji, kiedy ZUS pominął okresy pracy z uwagi na brak dokumentacji wynagrodzenia. i przyjął „zera” jako podstawy składek w tych okresach. Teraz ZUS będzie musiał przyjąć za podstawę wymiaru składek kwotę obowiązującego w tych okresach minimalnego wynagrodzenia.
Wniosek o przeliczenie emerytury wariant na dorobienie
Emeryt, który nadal wykonuje pracę zarobkową i z tego tytułu polega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, może zgłosić wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury.
Osoby, które pracowały po przejściu na emeryturę i osiągały korzystne zarobki, mogą zgłosić wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru z ich uwzględnieniem (art. 110 ustawy emerytalnej).
Wniosek o przeliczenie emerytury wariant na znalezione zarobki
Składa się w sytuacji kiedy emeryt dotarł do zarobków których nie przedłożył ubiegając się o emeryturę. Chodzi o dokumenty, na podstawie, których ZUS ustala podstawę wymiaru, to np. druk ZUS Rp-7, wystawiony przez pracodawcę lub jego następcę prawnego, legitymacje ubezpieczeniowe zawierające wpisy o zarobkach oraz uwierzytelnione przez osobę kierującą archiwum lub przez przechowawcę kserokopie kart wynagrodzeń.Uwaga w tym wariancie można się spierać z ZUS-em o dowody ! Jeśli nie wiesz jaki masz złożyć wniosek - zapytaj ZUS o swoją sytuację ubezpieczeniową.