Ustawa abolicyjna w rękach ZUS-u

Autor: Paweł Lechowski Data dodania: 4 stycznia 2013 19:24 Kategoria: W matni zus


W DNIU 31.12.2012.r. USTAWA UMORZENIOWA ZOSTAŁA OGŁOSZONA W DZIENNIKU USTAW (poz.1551), ZATEM WEJDZIE W ŻYCIE 15.01.2013.r.
Kolejna abolicja, były matki teraz wszyscy przedsiębiorcy, którzy zostali dłużnikami ZUS –
aż pół miliona przedsiębiorców zostanie uwolnionych od zaległości w składkach nieopłaconych między 1 stycznia 1999r. ?a 28 lutego 2009r.
Ustawa umorzeniowa dla pół miliona przedsiębiorców!
Osoby prowadzące w latach 1999-2009 pozarolniczą działalność gospodarczą, które w ocenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie opłaciły należnych składek ubezpieczeniowych, będą mogły wystąpić o ich umorzenie.
Ustawa daje możliwość umorzenia zaległych składek ZUS (na własne ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne i na Fundusz Pracy).
Dla wszystkich osób prowadzących pozarolniczą działalność np.:
• przedsiębiorców, którzy zawieszali działalność, jednocześnie wyrejestrowując się z ubezpieczeń w ZUS,
• przedsiębiorców, którzy jednocześnie prowadzili działalność gospodarczą i pracowali na umowę o pracę nakładczą,
• przedsiębiorców którzy od 1 stycznia 1999r. do 28 lutego 2009r. podlegali obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu, a nie opłaciły według ZUS należnych składek.
Dlaczego abolicja składek ZUS jest potrzebna?
ZUS, w okresie, który obejmuje abolicja składek ZUS, uznawał wybór tytułu ubezpieczenia za w pełni legalny i powstało spore zamieszanie, ponieważ wszyscy, którzy pracowali równolegle nie płacili składek. Doradzał wręcz przedsiębiorcom, aby z tego korzystali i wydawał zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami. Dodatkowo pozwalał na zawieszanie płacenia składek przy zawieszaniu działalności, ale, jak to często bywa, po czasie z obu tych rozwiązań się wycofał i wielu osobom naliczył zaległe składki do zapłacenia.

Po co dyrektor Śmigielski kierował swoich pracowników na badania psychiatryczne?

Autor: Paweł Lechowski Data dodania: 5 maja 2012 17:13 Kategoria: W matni zus

ZUS jak wiadomo jest instytucją mieniącą się  posiadaniem zaufania społecznego. Taka instytucja powinna być budowana na zasadach etyki i moralności. Okazuje się, że dyrektor częstochowskiego oddziału ZUS Jan Śmigielski kierował swoich pracowników na badania psychiatryczne. 

Obietnice TUSKA „nie ma mnie”

Autor: Paweł Lechowski Data dodania: 18 stycznia 2012 11:57 Kategoria: W matni zus

Kilka dni przed wyborami Premier Tusk spotkał  się w kancelarii z przedstawicielami Stowarzyszenia Poszkodowanych  Przedsiębiorców RP, aby wysłuchać ich skarg na działania ZUS, który ściga przedsiębiorców za rzekomo zaległe składki emerytalno-rentowe.

Propaganda sondażowa ZUS-u

Autor: Paweł Lechowski Data dodania: 12 kwietnia 2011 20:52 Kategoria: W matni zus


W „Rzeczpospolitej” ukazała się sonda o Zakładzie Ubezpieczeń
Społecznych ( „Rzeczpospolita”, 4 kwietnia 2011 r., str. B5,).
Bardzo dobrze i dobrze ocenia funkcjonowanie Zakładu Ubezpieczeń Spolecznych 77 proc.
świadczeniobiorców, 58% proc. płatników składek i 49 proc. ubezpieczonych.  Zapytani o wady ubezpieczalni wskazują: niejasne przepisy, kolejki w placówce i skomplikowane procedury.   
    Popatrzmy czego brakuje tej informacji prasowej. Na pewno przydałaby się nazwa instytutu, który realizował sondaż. Terminu przeprowadzenia badania i metody zbierania danych tez nie podano. Ważna przy sondażach jest próba: jej liczebność, dobór, profil, wiek, płeć, miejsce zamieszkania (miasto, wieś).  Tego nie wiemy. Nawet nie znamy dokładnie sformułowanych pytań. Wreszcie nie wiemy kto zlecił te badanie opinii publicznej.
    „Rzeczpospolita”  każe wierzyć sondażowi, chociaż nie podaje  żadnych po temu podstaw. Można się zastanawiać dlaczego poważny dziennik tak łatwo staje się tubą  propagandową  instytucji, której bardzo zależy na poprawieniu swojego wizerunku. Widać gołym okiem jak silna jest grupa interesu której odpowiada źle rządzony kraj oraz jak bardzo wspiera propagandę  i manipulację  osłabiającą  nasze zdolności postrzegania prawdy. 
      Propaganda ZUS finansowana jest  ze środków unijnych.

Odroczenia składek ZUS nie pomogą powodzianom

Autor: Paweł Lechowski Data dodania: 10 czerwca 2010 23:37 Kategoria: W matni zus

Sytuacja powodzian w gminie Wilków i  w innych takich zalanych gminach jest tragiczna. Na dodatek ci którzy prowadzili przedsiębiorstwa i zatrudniali ludzi mają do zapłacenia składki ZUS za maj.  Termin przypada na 16 czerwca. Dzisiaj stoi tam woda i jeszcze może stać miesiąc.  ZUS nie umarza składek  tylko proponuje odroczenia. Wiadomo, że odroczenie płatności nie daje pewnosci, że za dwa, trzy miesiące fima będzie funkcjonowała, że zarobi na składki ZUS. Znając biurokracje ZUS  można się spodziewać, że po 15 czerwca będzie ściągać składki z całą bezwzględnoscią   - jak to było w przypadku kobiet które pracowały na etacie, prowadziły firmy i  rodziły dzieci, a ZUS im po 10 latach kazał płacić składki i nasyłał na nie  poborców. Gadanie o pomocy ze strony ZUS-u to  mydlenie oczu. Biurokracja  ZUS nie  jest w stanie tym ludziom pomóc. Zresztą poczekamy do 16 czerwca  - zobaczymy jak wyglądać będzie  "pomoc"  ZUS-u dla powodzian.  Jedyne co może obronić ludzi przed ZUS-em to jakaś specustawa podobna do tej z przed roku, kiedy chodzilo o 60 tys kobiet.    

1 2 3 Dalej» 

 Ilość odsłon:7958460